Bugün
Otomasyoncunun El kitabı | Ayakizlerimiz.com

Bolu – Kartalkaya bölgesi Yaylaları

Salı, 1 Ocak 2013
Selçuk Koçyiğit

Bolu, içimde büyük bir sıcaklık ve heyecan uyandıran, belki de her kaldırım taşı üzerinde ayak izim bulunan, doğduğum, büyüdüğüm, üniversite yıllarıma kadar yaşadığım şehir.

Şehir merkezi olarak oldukça küçük, gezilesi tek caddesi (Bolulular bilir mecburiyet caddesini, gerçek adıyla İzzet Baysal caddesi) olan ve bu yüzden de genelde sıkılınan bir şehirdir kendileri. Fakat kendinizi şöyle şehrin dışına doğru atınca, fark edersiniz eşsiz güzelliklerini. Göl kenarlarındaki piknik ve mesire yerlerini, yemyeşil ve tertemiz havalı, bol oksijenli yaylalarını, kayak merkezlerini görünce anlarsınız eşine zor rastlanacak şehirlerden biri olduğunu.

Bolu denilince ilk akla gelen Bolu dağı ve Mengen ilçesindeki aşçılık okuludur. Kışın haber bültenlerinde oldukça sık duyduğumuz Bolu dağı, yoğun kar yağışlarında geçit vermek istemez yolculara. Sarp, engebeli ve virajlı bolu yolunda sık sık kazalara rastlanır. Tüm bunlara rağmen, dağın zirvesindeki restoranlarda, orman ve dağ manzarası eşliğinde yenilen yemeklere de doyum olmaz, yedikçe yedirir insana. Mengen aşçılık okulu da Türkiyedeki tek aşçılık okulu olduğundan, oldukça meşhurdur. Zira yeni tanıştığım insanlara Boluluyum dediğimde, en sık rastladığım tepki “Bolunun aşçıları meşhurdur, senin yemeklerin de güzeldir” tepkisi. Tabii bu tepkiyi alınca insan övünç içinde “kesinlikle öle” gibi bir cevap vermek istese de, ben şöyle bir açıklama yapıyorum genelde. Meşhur olan Mengenden çıkma aşçılar,Bolu halkının geneli için çok güzel yemek yapar tabiri pek de doğru değil.

Neyse, gelelim yukarıdaki fotoğrafların içinde olduğumuz güne. Önce Gölcük, sonra da yaylada şenlikli bir piknikle devam etti günümüz. Gölcük; Seben ilçesi yolu üzerinde bulunan suni bir göldür. Resimlere konu olan, göl kenarındaki bina, kır gazinosu olarak uzun yıllar kullanılmasına rağmen, şu an halka kapalı ve korunma altında bulunmaktadır.Gölcükün her mevsim ayrı bir güzelliği vardır.

Kartalkaya bölgesi olarak adlandırılan bölge de(30 yıl kadar, bu bölgede ormancılık yapan dedemin anlatımıyla), köylere ait yaylaların ve ormanların arasında geniş otlak alanlarının bulunduğu bir bölgedir. O gün hava bardaktan boşanırcasına yağmurlu olduğu halde, yine de eski bir caminin verandasına bir süre sığınıp sonrasında pikniğimizi yaptık. Keyifli bir gündü.

Yolu düşen herkese, bu güzellikleri görmesini tavsiye ediyorum. Gölcük yanında, Abant gölü ve nilüferleri, Yedigöller,Kartalkaya da görmeye değerdir.

" title="Bolu – Kartalkaya bölgesi Yaylaları" class="digg">Digg

1. Yorumlar yazarken Türkçe kurallarına uyulması zorunludur.

2. Her üye yazdığı yorumdan kendisi sorumludur.

3. Küfür, argo ve hakaret içeren yorumlar asla yayımlanmaz.

Bolu – Kartalkaya bölgesi Yaylaları başlıklı içerik için hiç yorum yapılmamış!
İlk yorumu siz yapın.

Copyright © Otomasyoncunun El kitabı | Ayakizlerimiz.com - Otomasyoncunun El kitabı | Ayakizlerimiz.com