Bugün
Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com

Sosyal Ağ – Namı değer Facebook

Çarşamba, 10 Kasım 2010
Selçuk
Sosyal Ağ – Namı değer Facebook

İş dönemimin bitmesi ile birlikte akşamyapılabilecek aktivitelerin ilk sırasını, daha iyi bir plan yapılmadığı sürece sinema alır. Geçen gün bende “The Social Network”ü , Türkçe’siyle “Sosyal Ağ” ı seçtim.

Facebook’un kuruluş hikayesini anlatan bu film beklediğimden çok daha hareketli ve etkileyiciydi. İki saat boyunca şaşırdığınız da, güldüğünüzde oluyor. Film oldukça objektif bakış açısı ile yazılmış. Facebook’ta bir kişinin günde ortalama 19 dakika harcadığı düşünülürse , bu ortamın oluşumu, yaşanılanları ilgi çekici gelebilir.

Film konusu: Marc Zuckerberg asosyal biridir ve ne okul klüplerinin ne de gönül verdiği kız arkadaşının ilgisini çekebilmektedir. Okulun popüler öğrencilerinin ve terk edildiği kız arkadaşının dikkatini çekmek isteyen Mark bir projesini yayına geçirir. Yayına geçirdiği sitenin mantığı Harvard’ın kız öğrencilerinin fotoğraflarından oluşmaktadır. Site açıldığında okulun öğrencilerinden iki kızın fotoğrafını karşınıza çıkarıyor ve hangisinin daha etkileyici olduğunu soruyor. Gece 4′te yayına çıkardığı facemash 2 saat içinde 22bin hit alır ve Harvard’ın sistemini çökertir. Mark tahmin ettiğinin çok daha üstünde oranlar dikkatleri üzeri çekmiştir. Okul yönetimi tarafından soruşturmaya tabi tutulan Mark , özel hayata müdahale ettiği gerekçesi ile 6 ay uzaklaştırma cezası alır.

Bir kaynakta okuduğuma göre Facebook’un bugün halen patent davaları sürmekteymiş. Filmde bir bakıma kendi hikayesi anlatılan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, daha önce bu filmi izlemeyeceğini söylemiş ve yapımı protesto ettiğini duyurmuş. Ancak genç milyarder geçtiğimiz günlerde filmi seyretmiş giden genç milyarder, “Ürünlerimizi 500 milyon kişinin kullandığını düşündüğümüzde, 5 milyon kişinin izlediği film çok fazla kayda değer değil.” şeklinde açıklama yapmış.

Yorum yapabilmeniz için Giriş yapmalısınız! Üyeliğiniz yoksa ücretsiz olarak üyelik açabilirsiniz..

Sosyal Ağ – Namı değer Facebook başlıklı içerik için hiç yorum yapılmamış!
İlk yorumu siz yapın.

Copyright © Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com - Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com