Bugün
Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com

Soğuk Bir Berlin Gecesi

Cuma, 22 Ekim 2010
Selçuk
Soğuk Bir Berlin Gecesi

Tiyatroya gitmek eşim ve benim hayatımdaki en büyük zevklerden biri. Bu zevk bana üniversite yıllarımdan miras kalan bir şey. Devlet tiyatrolarının ülke çapındaki şehirlerde verdiği hizmet sayesinde, hem özel tiyatrolardan daha ucuz hem de kaliteli oyunlar sunuluyor halka. Bu sayede de izlenimi artırmak amaçlanıyor. Fakat bu kez de yüksek talep karşısında şaşırıyorsun. İnanmak oldukça güç ama bazı popüler oyunlar için, 2 sezondur bilet kovalamama rağmen halen bulabilmiş değilim.

Ankara için aylık oyun takvimini http://www.devtiyatro.gov.tr/web/bolgeler/ankara.html adresinden bulmak mümkün. İşte biz de Ankara küçük tiyatroda oynanan “Soğuk Bir Berlin Gecesi” oyununu izleme imkânı bulduk. Oyun 2 perdeden oluşuyordu ve yaklaşık 2,5 saat sürdü. Almanya’da yaşayan, o ülkenin kültürü içinde dejenere olma sınırında fakat bazı Türklük özelliklerini kaybetmemiş bir kahramanı var oyunun. Alman bir bayanla yaşamasına rağmen, kendisi için normal fakat arkadaşına fazla gelen kıskançlıkların, ilişkiyi nasıl korkunç boyutlara getirdiğini görüyoruz. Aşkı ve özünde ait olduğu kültürün üzerinde yarattığı etkiler arasında kalıyor. Kıskançlıklarını dizginlemeye çalışsa da başaramıyor,  sonunda hem sevgilisini hem de kendisini öldürüyor.

Oyunu izlemenizi tavsiye ediyorum. Farklı bir ülkede yaşarsanız ve hatta abartıp yabancı bir eş seçerseniz kendinize, kültür çatışması içinde nelere maruz kalıp, neler yaşayabilirsinizi gösteren trajik bir konusu var.

Yorum yapabilmeniz için Giriş yapmalısınız! Üyeliğiniz yoksa ücretsiz olarak üyelik açabilirsiniz..

Bu yorum sudenur tarafından 11 Aralık 2011 tarihinde yazıldı.

çok güzel gitim hele de o abi çok güzel oynadın

Copyright © Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com - Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com