Bugün
Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com

Ney

Çarşamba, 20 Ekim 2010
Selçuk
Ney

Ney enstrümanının sesine eskiden beri hayranımdır. Canlı olarak ilk kez 2006 yılında, erasmus projesi ile yurtdışına gittiğimde, orada tanıştığım, ney çalan bir arkadaşım sayesinde dinledim. Canlı dinlemek bir başka oluyormuş, insan ruhunun bedeninden çıkıp kanatlanıp uçtuğu duygusuna kapılıyor. Hatta öyle etkilenmiştim ki bu dinletiden, rüyamda ruhumun bedenimden çıkıp yükseldiğini bile gördüm.

Ney enstrümanı kargı adı verilen budaklı kamıştan yapılıyor. Fakat yapımından öte, uygun kamışı bulmak oldukça zor bir iş. Gerekli kamışın 9 boğumlu olması ve her boğumun boyunun birbirine eşit olması gerekiyor. Bu özellikteki kamışlara da oldukça seyrek rastlanıyor. Uygun kamış bulunduktan sonra, üzerine 7 delik açılıyor. Neyin bir diğer ilginç özelliği de, bu deliklerden 6sının üst kısımda, 1inin ise alt kısımda olması.

Eskilerde, askerler için düzenlenen, acı, çile, yas ifade eden törenlerde kullanılırmış. Anlaşılan buğulu sesi, her daim insanlara hüznü çağrıştırmış.

Bir çok Türk müziği makamında kullanılmasına rağmen, şüphesiz, en büyük sembolik ifadeyi, tasavvuf müziğinde ve düşüncesinde bulmuştur. Tasavvuf düşüncesine göre ney, insanı sembolize eder. Allah’ın insanı yaratırken, içine ruhunu üflemesi neyse, neyzenin de neye üfleyerek ona can vermesi de odur.  Tasavvuf düşüncense göre insan ve ney arasındaki benzerlikler şöyledir:

  • Neyden âşıkane sesler çıkar, arif olan insan da âşıkane sözler söyler. Neyin sesi ve ariflerin sözleri dinleyenlerin aşkını arttırır.
  • Neyin hüneri görünen cisminde değil içindedir. Ariflerin de üstün özellikleri içindedir. Neyin boyu doğru ve düzgündür, ariflerin de huyu.
  • Neyin içi boş, yalnız aşkın nefesiyle doludur, arifler de kin ve nefretten uzaktır, kalbi Tanrı aşkı ile doludur.
  • Ney kendiliğinden ses çıkarmaz, bir üfleyicinin nefesine muhtaçtır, arif de bir silsile içinde bağlı bulunduğu mürşit ile aynı sesi çıkaran saz gibidir.**Konu ile ilgili seçtiğim müzikleri, şarkının üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz….

Yorum yapabilmeniz için Giriş yapmalısınız! Üyeliğiniz yoksa ücretsiz olarak üyelik açabilirsiniz..

Ney başlıklı içerik için hiç yorum yapılmamış!
İlk yorumu siz yapın.

Copyright © Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com - Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com