Bugün
Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com

Dağ Mantarı

Pazartesi, 1 Kasım 2010
Selçuk
Dağ Mantarı

Bu hafta sonu annemin gelirken getirdiği, Bolu dağlarında yetişen birkaç çeşit mantarı tanıtacağım size bu yazımda. Bolu gerek iklimi gerekse bol yağış alması nedeni ile mantar yönünden zengin bir ekolojiye sahiptir. Tabi bu çeşit zenginliği her evin sofrasına da yansımaktadır.  Bu mantarları toplamak, bilmeyenler için oldukça zor bir iştir çünkü ormanda bulunan her mantar yenmez. Büyük çoğunluğu zehirlidir ve bir lokması bile insanı öldürmeye yetecek kadar kuvvetli zehir muhteva eder. Fakat Bolunun ormana yakın yerlerinde yaşayan köylüleri, artık mantarları ve ormanları avuçlarının içi gibi bildiklerinden, bu işi oldukça zevkle ve kolaylıkla yaparlar. Hatta bu işi ticaret olarak da oldukça geliştirmişlerdir.

Mantarların oluşması için en önemli faktör, toprağın yeterli neme sahip olmasıdır. Her yılın ekim-kasım aylarında, eğer havalar yeterince yağmurlu geçmişse, mantarlar yetişmeye başlar.  Köylüler, sabahın çok erken saatlerinde mantarları topladıktan sonra, satmak için Bolu merkeze giderler. Böylece maddi olarak da kendilerine bir gelir kaynağı yaratmış olurlar.

Gelelim yenilebilir mantar çeşitlerine. Bizim en sevdiğimiz mantar ağaç mantarıdır. Ağaç mantarları çürümüş ya da kesilmiş ve yağmura maruz kalmış ağaç gövdelerinde yetişir. Tereyağıyla kavrulması sonucu ortaya çıkan tat, gerçekten tek kelime ile enfestir. Bunun dışında kanlıca, söbelen, tellice, cücekız gibi mantar çeşitleri de yenilebilir kategorisindedir. Tellice mantarı adından da anlaşılacağı üzere tel tel bir şekildedir. Bu mantar da genelde yoğurt ve sarımsak ile mantı kıvamında yenilir. Kanlıca mantarının turuncu bir rengi vardır. Rengini mantarı doğrayan ya da temizlemeye çalışan kişinin ellerine bırakır. Bu da sanki mantar kanamış izlenimi verdiğinden dolayı bu ismi almıştır. Tüm bu en çok bilinen çeşitlerin dışında benim de adını bilmediğim, hiç tatmadığım mantar çeşitleri de mevcuttur. Her birinin kendine has kokusu ve tadı vardır. Eğer Bolu’ya sonbaharda yolunuz düşerse, doğal dağ mantarlarından almadan geçmeyiniz.

Yorum yapabilmeniz için Giriş yapmalısınız! Üyeliğiniz yoksa ücretsiz olarak üyelik açabilirsiniz..

Dağ Mantarı başlıklı içerik için hiç yorum yapılmamış!
İlk yorumu siz yapın.

Copyright © Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com - Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com