Bugün
Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com

Albert Camus-Yabancı

Pazartesi, 21 Mart 2011
Selçuk
Albert Camus-Yabancı

Yabancı, Albert CAMUS’un 1942 yılında yayımlanan romanıdır.
Kitabın kahramanı Mersault, çevresindeki her şeye yabancı ve genelde kayıtsız bir insandır. Annesinin ölümünü bile umursamayan donuk bir kişiliği vardır. Rastlantı sonucu bir Arap’ı öldüren Mersault, idama mahkûm edilir ve uzunca bir süre bu fikre alışmaya çalışır.
Kitap oldukça kısa olsa da, verilmek istenen düşünce gayet ustalıkla anlatılmış ve kitabı bir solukta okunacak bir kıvama getirmiştir. ”Anam ölmüş bugün. Belki de dün, bilmiyorum.” cümlesi ile başlıyor ve kahramanın hayata, çevresine karşı kayıtsızlığını ilk cümlesinden gösteriyor aslında. Yaşamanın saçma olduğunu, etrafımızda gelişen olayların aslında rastlantıdan ibaret olduğunu savunuyor. Çoğu zaman bu kadar kayıtsızlık da fazla dedirtse de, insanın içinde bulunduğu her şarta alışabileceğini anlatıyor aslında. İdam kararından sonra bile, bir süre kaçış fikirleri türetmeye çalışıp başaramayınca, alışmaya çalışması ve hatta bunu çok kolay başarması tüyler ürpertici:
“Ama herkes bilir ki, hayat yaşamaya değmez. Aslına bakarsanız, insan ha otuzunda ölmüş ha yetmişinde, pek önemli değildi. Çünkü her iki halde de, pek doğal ki, başka erkekler de, başka kadınlar da yaşayacaklardı, hem de binlerce yıl.”
Fikirleri oldukça uzak gelse de bana, anlatımının akıcılığı, kullanılan cümlelerin oldukça anlaşılır, sade ve komplekslikten uzak olması ve betimlemeleri oldukça etkileyiciydi. Uzun ve karmaşık cümlelerden hoşlanmayan, bir olayı veya görüntüyü anlatırken üzerinden fazlaca cümle kurup betimleme yapılan kitaplar cezp ediyorsa sizi, mutlaka okumalısınız…

Yorum yapabilmeniz için Giriş yapmalısınız! Üyeliğiniz yoksa ücretsiz olarak üyelik açabilirsiniz..

Albert Camus-Yabancı başlıklı içerik için hiç yorum yapılmamış!
İlk yorumu siz yapın.

Copyright © Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com - Özgül & Selçuk KOÇYİĞİT | Ayakizlerimiz.com